ایران گردی

ماسال

ماسال یکی از زیباترین شهرهای استان گیلان و بهشتی است که برای یک‌بار هم که شده باید از آن دیدن کنید. این شهر کوچک، جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی دارد که در کمتر شهری می‌توان آنها را پیدا کرد. اگر برنامه سفر به ماسال را برای تفریح در روزهای بارانی پاییز برای خود چیده‌اید، 

تاریخچه ماسال و مردم آن

ماسال شهر بسیار کوچکی است، اما تاریخچه‌ای کهن دارد و خرابه‌های شهرگاه و خون و نوآشه در نواحی ییلاقی و گورستان‌های قدیمی این شهرستان به عنوان مکان تاریخی شناخته شده، گواه این ادعاست. به طور دقیق وجه تسمیه ماسال مشخص نیست. اما بنابر اعتقاد برخی ماسال از ترکیب «مازال» یا «مس ال» نام‌گذاری شده که به معنای کوهواره، کوه مانند و منسوب به کوه است. شهرستان ماسال در گذشته یکی از بخش‌های شهرستان تالش بوده است اما از سال ۱۳۷۶ به‌ عنوان یک شهرستان مستقل شناخته می‌شود.

مسیر دسترسی به ماسال

شهرستان ماسال از تهران ۳۷۰ کیلومتر فاصله دارد و در صورتیکه از ترافیک در امان باشید، با ۵ ساعت رانندگی به منطقه می‌رسید. همچنین شما می‌توانید برای رفتن به ماسال یک سفر هوایی به رشت داشته باشید و از آنجا به مقصد ماسال یک تاکسی بگیرید. به طور کلی برای رسیدن به ماسال باید خودتان را به رشت برسانید و در مسیر صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر برانید تا به بهشت سبز ایران برسید.

جاذبه‌های دیدنی ماسال

چشم‌اندازهای بکر، گردشگاه‌های زیبا، دشت‌های وسیع، غارهای جذاب، رودخانه‌ها و آبشارهای دیدنی را می‌توان در سفر به ماسل یکجا ماسال دید. در این بهشت ایران می‌توانید به منطقه جنگلی طاسکوه و آری دول بروید یا از گردشگاه جنگلی ریزه‌مندان بازدید کنید. همچنین ییلاقات شالماء، چسلی، بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت النزه و ویرگاه، خندیله پشت، مارجونه، رشته پشت و شنه راه، واشیار، اولسه بلنگاه، صی فی، نم نمه پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند را هم می‌توانید در این خطه سبز ایران مشاهده کنید. غار آویشو به عنوان یکی از بهترین جاذبه‌های ماسال را حتماً ببینید و سری هم به مناطق باستانی اسبه ریسه، درخانه، گیله سرا و وردم بزنید. به طبع معرفی همه این جاذبه‌ها، توصیف این بهشت نمی‌تواند کامل باشد اما در ادامه سعی می‌کنیم در مقاله راهنمای سفر به ماسال تیم ایران اکسپرتور اشاره مختصری به مکان‌های جذاب و دیدنی ماسال داشته باشیم تا شما با آگاهی بیشتری نسبت به این شهرستان تصمیم بگیرید.

جنگل‌ها و مراتع ماسال

جنگل‌های شمال همیشه زیبایی‌های خاص خودش را داشته و دارد. جنگل‌های ماسال هم از این زیبایی ارث برده‌ است. توصیفی زیبایی از این جنگل‌ها را در مکتوبه‌ای یافتم که نوشته بود: «جنگل‌های ماسال، ترسیم خارق‌العاده‌ای از هنر نقاش ازل است.» از شاعرانگی این گزاره که بگذریم واقعاً جنگل‌های ماسال زیباست. این جنگل‌ها پر است از درختان خود روی وحشی و تناور. گونه‌های گیاهی متنوع در این جنگل‌ها دیده می‌شود که راش، توسکا و بلوط نمونه‌ای از آن است. علاوه بر جنگل‌ها مراتعی خرم که طبیعت منطقه را به رنگ سبز ترئین کرده، به نحو خیره کننده نظر جلب می‌کند.

رودها و چشمه‌های شهرستان ماسال

شهرستان ماسال در کنار دو رودخانه واقع شده‌اند. مقصود رودخانه خالکایی ماسال و مرغک شاندرمن است؛ این دو رودخانه مهمترین رودخانه‌ای ماسال هستند که جزو جاذبه‌های طبیعی این شهرستان محسوب می‌شوند. رودخانه خالکایی ماسال از قله مرتفع شاه معلم با ارتفاع ۳۱۵۰ متر سرچشمه می‌گیرد. رود مرغک شاندرمن سرچشمه‌ای متفاوت دارد؛ این رودخانه از ارتفاعات تالش در لچور سرچشمه گرفته و از به هم پیوستن رودهای النزه و سیفی، تشکیل شده است.

بام سبز ماسال

ماسال هم مانند دیگر شهرها بام دارد، با این تفاوت که بام سبز ماسال را می توان یکی از زیباترین بام های کشور و یکی از زیباترین نقاط ماسال به شما آورد. برای رسیدن به این بام تنها کافیست یک کیلومتر از ماسال دور شوید و با منطقه بکر، زیبا و مرتفع ای روبرو می شوید که از آن ناحیه می توانید دید کاملی به تمامی مناطق اطراف از جمله، تالش، صومعه سرا و حتی بندرانزلی داشته باشد. بام سبز در هوای ابری می تواند یکی از رویایی ترین مناطق برای سفرکردن باشد.

بهترین سوغاتی‌های ماسال چیست؟

همان طور که می‌دانید مهم ترین سوغاتی در شهرهای شمالی، صنایع دستی چوبی آن‌ها است. در شهر ماسال نیز به همین صورت اگر قصد خرید سوغاتی دارید، می‌توانید از فروشگاه‌های صنایع دستی چوبی که در شهرستان ماسال، ماسوله و ییلاقات، وجود دارد، استفاده کنید.

رایج ترین سوغاتی‌هایی که گردشگران از ماسال خریداری می‌کنند، عبارت‌اند از

  • انواع شال محلی
  • چادر شب‌های مختلف
  • حصیرها با طرح‌های متفاوت
  • گلیم و جاجیم
  • صنایع چوبی در انواع مختلف
  • عروسک‌های سنتی
  • نان زرین
  • محصولات کشاورزی و لبنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.